Hydroizolace bazénů a jezírek

Hydroizolace bazénů a jezírek

Hydroizolace bazénů a jezírek

Hydroizolace bazénů a jezírek sebou nese své specifické problémy. Ignorace těchto specifik vede k dalekosáhlým problémům. Proto takové práce svěřte odborníkům. Je dobré si ověřit, zda dodavatel hydroizolace bazénů je opravdu expert v oboru. Stává se dost často, že hydroizolace bazénů a jezírek nabízejí i firmy bez dostatečných zkušeností v oboru jen proto, aby rozšířili svou nabídku. A nejen oni se pak dopouští některých, bohužel běžných, chyb. Je dobré si ověřit reference dodavatele, než mu svěříte své peníze. Reference, případně doporučení odborné firmy, se dají získat nejrůznějšími způsoby. Od rozhovoru s lidmi, kterým firma hydroizolace bazénů v minulosti realizovala až po dotaz u dodavatele hydroizolačních materiálů, jako je například naše firma Minar s.r.o.

Pro hydroizolace bazénů a jezírek se používá vícero alternativ utěsnění a konečné povrchové úpravy. Nejčastěji používanou technikou je stěrkovou hydroizolační vrstvou utěsněná železobetonová vana s keramickou, či mozaikovou dlažbou.

Před vlastní realizací hydroizolace bazénů je důležité neopomenout vyrovnání podkladu. Zcela neakceptovatelné jsou snahy o vyrovnání podkladu cementovou omítkou. Pokud podklad bazénu není zcela vyrovnán, je nezbytné vždy zajistit reprofilaci za použití příslušných reprofilačních malt s deklarovanou přilnavostí nejméně 1,5 MPa. Právě tento krok bývá často firmami realizující hydroizolace bazénů často opomíjen, což vede k následným komplikacím. Úplné vyrovnání podkladu samozřejmě odpadá při zakládání, či rekonstrukce jezírek, i když i zde je nutná reprofilace, aby nedošlo k protržení hydroizolačních fólií.

Hydroizolační fólie jsou základním stavebním kamenem každé hydroizolace bazénů, jezírek, ale i požárních nádrží či izolace rybníků zabraňující průsakům. Nejběžnějšími fóliemi, které se dají svařovat do libovolné velikosti a libovolných tvarů, jsou měkčené PVC fólie, které dokážou úspěšně zabránit ztrátám vody zmiňovaným průsakem. Fólie jsou opatřeny UV ochranou, jsou odolné vůči běžném protržení, či prorůstání rostlin.

Pro hydroizolace bazénů či jezírek jsou k dispozici fólie nejrůznějších barev s hladkým nebo protiskluzovým povrchem. Povrchové izolace se provádí mechanicky pomocí kotvené hydroizolační fólie, přičemž velikost a tvar, do kterých se fólie svařuje, určují potřeby konkrétního bazénu. Vysoká odolnost fólie proti mechanickému zatížení a její rozměrová stálost garantuje vysokou kvalitu hydroizolace bazénů a jezírek. I přes poměrně velkou oblibu dlažby je PVC tou nevhodnější volbou, protože dlouhověkostí se tomuto materiálu prakticky nevyrovná žádný jiný materiál.

Pro zahradní jezírka doporučujeme fólie v barvě hnědozelené či antracitové. Tyto odstíny dodají jezírku přirozený přírodní vzhled.